مجتمع آموزش عالی تاریخ سیره و تمدن اسلامی
جستجو
Close this search box.
سخن تاریخ و فاطمه زهرا (سلام الله عليها)

 

انسانهای بزرگ را از آثار بر جای مانده از ایشان به خوبی می توان شناخت. علامه بزرگوار عبدالحسین امینی شخصیتی کم نظیر در عالم اسلام است. شخصیتی که همه زندگی پربرکتش را به نشر معارف اهلبیت و دفاع از معارف شیعه پرداخت.

مسلمانان او را با کتاب بی نظیرش الغدیر می شناسد. اثری که خود گویای فضل و کمال نگارنده آن است. از علامه امینی آثار گرانبهای دیگری نیز بر جای مانده که در کنار خورشیدی مانند الغدیر کمتر مورد توجه قرار گرفته است. یکی از این آثار کتابی ارزشمند پیرامون بانوی دو عالم حضرت زهرا علیها السلام است. کتابی که از دست نوشته ها و سخنرانیهای وی پیرامون وجود مبارک فاطمه زهرا بوده و به تحقیق فرزند ایشان محمد امينى نجفى به گونه ای آراسته به چاپ رسیده است.

در آغاز این کتاب فصلی پیرامون زندگی و شخصیت علامه امینی گنجانده شده که برای خواننده بسیار درس آموز است. مطالب اصلی کتاب در دو بخش تنظیم شده است. در بخش نخست فاطمه زهرا علیها السلام را در آیینه قرآن به نظاره می نشینیم. دراین بخش هفت آیه از آیات قرآن که گوشه ای از مقام والای بانوی دو عالم را به تصویر کشیده بیان می شود. از آن جمله است آیه تطهیر, آیه مباهله و آیه مودت…

این نکته را باید در نظر داشت که علامه امینی در این زمینه تنها به آیاتی اشاره نموده اند که اهل سنت آن را پذیرفته اند. و الا معارف قرآن پیرامون شخصیت ایشان خود دریایی بی انتهاست.

در بخش دیگری از این کتاب به خوشه چینی از روایات پرداخته شده و گلچینی از روایات پیرامون فضایل فاطمی گرد آوری شده است. از جمله است: دوستی و دشمنی با فاطمه دوستی و دشمنی با پیامبر خداست, بشارت بهشت رفتن به شیعیان فاطمه و محدثه بودن فاطمه و…

در پایان چند تعلیقه نیز بیان شده است. در این تعلیقات به چند مطلب که مکمل مباحث گذشته است اشاره شده. این تعلیقات عبارتند از: روایت شان نزول آيه تطهير (روات حديث كساء), مناشده ‏ى اميرالمومنين در روز شورى, عكرمه بربرى (م 105 هجرى) غلام عبدالله بن عباس, آيه‏ ى امانت و روايتى از امام صادق, موقف و مقام فاطمه در محشر (از زبان پيامبر اكرم), بشارت بهشت به شيعيان فاطمه (از لسان امام باقر), روايتى از جابر بن عبدالله انصارى در منقبت فاطمه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *