مجتمع آموزش عالی تاریخ سیره و تمدن اسلامی
جستجو
Close this search box.
سخن تاریخ و تاریخ آغاز و پایان ایام فاطمیه چگونه محاسبه می‌شود؟

 

تاریخ آغاز و پایان ایام فاطمیه چگونه محاسبه می‌شود؟

سخن تاریخ: ایام فاطمیه به روزهایی گفته می‌شود که شیعیان به مناسبت شهادت حضرت فاطمه(س) عزاداری می‌کنند. گزارش‌های تاریخی مختلفی درباره روز شهادت حضرت فاطمه(س) وجود دارد، که دو گزارش آن مشهورتر است:

۱۳ جمادی الاول: برخی عالمان شیعه و اهل‌سنت، شهادت آن حضرت را ۷۵ روز پس از رحلت رسول خدا(ص) دانسته‌اند. بنابر این قول، ۱۳ جمادی الاول، تاریخ شهادت فاطمه زهرا(س) است و روزهای قبل و بعد از این روز به «فاطمیه اول» مشهور شده است.
۳ جمادی الثانی: برخی دیگر، شهادت آن حضرت را ۹۵ روز پس از رحلت پیامبر(ص) دانسته‌اند، که بنابر این قول، ۳ جمادی الثانی سال یازده هجری قمری، تاریخ شهادت آن حضرت است و به آن «فاطمیه دوم» گفته می‌شود.[۱] این روز در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران، تعطیل رسمی است و برخی از مراجع تقلید در این روز به صورت پیاده در عزاداری شرکت می‌کنند.

برگزاری مراسم دهه، معمولاً به عرف هر منطقه بستگی دارد و در این رابطه با توجه به دو تاریخ، ضابطه یکنواختی وجود ندارد. عده‌ای روزهای ابتدایی نزدیک به ۱۳ جمادی الاول، مثلا پنج روز یا ده روز را به عزاداری می‌پردازند و برخی هم، ترجیح می‌دهند روزهای فاطمیه دوم را انتخاب کنند. برخی نیز، به زنده نگه داشتن هر دو روز می‌پردازند.

منابع

1- نیلی پور، مهدی، فرهنگ فاطمیه، اصفهان، نشر مرکز فرهنگی شهید مدرس، چاپ چهارم، ۱۳۸۴ش، ص۴۴۶.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *