مجتمع آموزش عالی تاریخ سیره و تمدن اسلامی
جستجو
Close this search box.

«مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان» با هدف به کارگیری از فناوری جدید رایانه، در جهت اشاعه فرهنگ والای اسلامی، قرآن و عترت را مستمسک خود قرار داده و نرم افزاری تولید نموده است که به گل خوش بوی نبیّ مکرّم اسلام، حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام، تعلّق دارد. این کوته نگاشت به معرفی این نرم افزار سودمند می پردازد.

نام نرم افزار: «ریحانه؛ کتابخانه تخصصی حضرت زهرا علیهاالسلام»؛

تهیه کننده: مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان؛

سال تولید: 1382 .

 

پس از نصب و اجرای این نرم افزار، در قسمت راست، فهرستی ملاحظه می شود که دربردارنده امکانات و قابلیت های این نرم افزار می باشد. این امکانات شامل موارد ذیل می باشند:

1. آلبوم: با باز کردن این فهرست، امکان دسترسی به یک نماهنگ (ویدئو کلیپ) مدّاحی مربوط به حضرت زهرا علیهاالسلام با نام «تربت گم گشته» و نیز 47 تصویر هنری مزیّن به نام مبارک آن حضرت وجود دارد.

2. ادعیه حضرت زهرا علیهاالسلام: در این قسمت، چند دعای مرتبط با حضرت زهرای مرضیه علیهاالسلام در قالب (فرمت) MP3وجود دارند که شامل دعای توسّل، حدیث شریف کساء، حرز مبارک حضرت زهرا علیهاالسلام، دعای نور، زیارت حضرت زهرا علیهاالسلام و صلوات بر سیده نسوان فاطمه زهرا علیهاالسلام می باشند. با کلیک کردن بر روی هر گزینه، امکان مشاهده متن دعا و گوش دادن به آن وجود دارد.

3. درباره: این گزینه به معرفی «مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان» و نرم افزارها، تولیدات و انتشارات این مرکز می پردازد.

4. ساختار موضوعی: موضوعات مرتبط به حضرت زهرا علیهاالسلام و جنبه های زندگی ایشان در شش موضوع اصلی، که هرکدام شامل موارد جزئی تری می باشد، در این قسمت ارائه شده اند. این شش موضوع عبارتند از: حدیث زندگی، خطبه ها و نیایش های حضرت زهرا علیهاالسلام، سیری در فضایل و مناقب سیدة نساءالعالمین حضرت زهرا علیهاالسلام، حضرت زهرا علیهاالسلام در کلام اندیشمندان، و یاد و ذکر.

5. کتابخانه تخصصی: در این قسمت، امکان دسترسی به متن کامل 126 جلد کتاب درباره حضرت زهرا علیهاالسلام وجود دارد. با انتخاب هر کتاب، می توان به فهرست مندرجات و متن کامل آن کتاب دسترسی پیدا کرد. همچنین امکان جست وجو در متن کتاب ها و جست وجو در نمایه الفبایی تهیه شده از کتاب ها نیز وجود دارد. برای مثال، با درج یک کلمه در قسمت جست وجو و انجام عملیات جست وجو، نرم افزار کلیه کتاب ها را مورد جست وجو قرار می دهد و هرجا را که آن کلمه آمده باشد، به کاربر نشان می دهد.

6. کتابشناسی: اطلاعات کتابشناختی 2401 کتاب، که در خصوص حضرت زهرا علیهاالسلام نوشته شده اند به همراه توصیف مختصری از محتوای هر کتاب در این قسمت آمده است. ترتیب کتاب ها بر اساس حروف الفبا می باشد. در میان کتاب های معرفی شده، کتاب هایی به زبان های دیگر، حتی روسی و پرتغالی نیز به چشم می خورند.

نرم افزار امکانات عمومی دیگری شامل مواردی همچون بزرگ نمایی، کوچک نمایی، چاپ، و نمایش به صورت تمام صفحه را نیز داراست.

 

منبع: بانوان شیعه، 1384 شماره 4.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *