مجتمع آموزش عالی تاریخ سیره و تمدن اسلامی
جستجو
Close this search box.

اندیشه ها، دیدگاه ها و نظریه های متفکران غربی در دستیابی به نظام سیاسی مطلوب، تاریخ اندیشه سیاسی غرب را پدید آورده است که از یونان باستان آغاز و با فراز و نشیب های فراوان به قرن بیست و یکم رسیده است. در تاریخ طولانی اندیشه سیاسی غرب،دوره باستان تا رنسانس،پایه و اساس اندیشه سیاسی غرب در دوره های بعدی به شمار می رود.(تاریخچه موضوع)

 

اغلب، اندیشه سیاسی غرب بدون نقد منتشر می شود اما نقدی که در این کتاب انجام گرفته است، منصفانه و با توجه به نیازها و الگوهای اسلامی می باشد. (تبیین مسأله)

درباره اندیشه سیاسی غرب دوره باستان تا قرون وسطی سخن بسیار رفته است و کتاب های متعددی در این زمینه به رشته تحریر درآمده است اما نگارش کتابی آموزشی در این باره که توأم با نقد ملایم از اندیشه سیاسی غرب باشد، در بازار به چشم نمی خورد.(بررسی آثار) سئوال اصلی عبارت است از:"مهم ترین اندیشه های سیاسی یونان باستان تا پایان قرون وسطی چیست؟" سئوالات عبارت است از: چیستی اندیشه سیاسی سقراط، ارسطو، افلاطون، آگوستین، آکوئیناس و ماکیاولی(سئوالات)

ارائه تصویری کلی اما جامع از نخستین اندیشه اندیشه های سیاسی غرب، هدف این کتاب است. (هدف پژوهش) مباحث به صورت توصیفی و در عین حال، تحلیلی عرضه شده است و چون از تاریخ اندیشه سیاسی غرب سخن رفته است، اندیشه ها به ترتیب تاریخ ظهور و بروز مورد مطالعه قرار گرفته است. توصیف، تحلیل و تاریخ مند مباحث، درک و فهم عمیق تری را فراهم می کند. (روش پاسخ)

کلیدواژه های این کتاب شامل یونان، غرب، اندیشه سیاسی، اندیشمندان سیاسی و حکومت است.(واژگان کلیدی)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *