مجتمع آموزش عالی تاریخ سیره و تمدن اسلامی
جستجو
Close this search box.
اخبار عارف قزوینی در مطبوعات (از دوره قاجار تا عصر حاضر)

 

کتاب حاضر که باید آن را در حکم دانشنامه ای ارزشمند درباره ی زندگی و آثارعارف قزوینی، چهره ی سرشناس ادبیات و موسیقی عصر مشروطیت دانست؛ حاصل بررسی و جستجوی ده ها هزار صفحه روزنامه و مجلات گوناگون از دوره ی قاجار تا عصر حاضر است که آگاهی ها و اطلاعات کم نظیری در این باره به علاقمندان ارائه می دهد.

 

روزنامه ها و مجلات قدیمی اطلاعات ارزشمندی درباره ی وقایع و رویدادهای تاریخی، فرهنگی، هنری و اجتماعی در دوره های گذشته در اختیار پژوهشگران قرار می دهند. از همین روست که مطبوعات نیز مانند کتب و اسناد، از جمله منابع مهم و معتبر در تحقیق محسوب شده و از نظر دستیابی به نکات تازه یاب، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته اند. البته با توجه به محدود بودن اسناد درباره ی چهره های ادبیات معاصر، بررسی روزنامه ها و مجلات قدیمی در روشن ساختن زوایای پنهان زندگی و آثار آنان، اهمیت فراوانی یافته است. مجموعه ی «اخبار مشاهیر ادب معاصر در مطبوعات» جستجویی است گسترده در روزنامه ها و مجلات دوره ی قاجار تا عصر حاضر که در آن، اخبار و مطالب مربوط به بزرگان ادبیات معاصر ایران گردآوری می شود. از آن جا که اخبار فراهم آمده، اطلاعات و آگاهی های ارزشمند و نکات جدید و منتشر نشده ای را در اختیار علاقمندان قرار می دهد و افق نوینی را در منظر ایشان می گشاید، این مجموعه به عنوان منبع تحقیقی مستند و معتبر، موجب شناخت بیشتر محققین و پژوهشگران درباره ی زندگی و آثار شخصیت های مشهور ادبیات معاصر شده و گامی مهم جهت پژوهش های بعدی درباره ی آنان محسوب می شود. به این ترتیب اهمیت این مجموعه، هنگامی نمود بیشتری می یابد که بدانیم بسیاری از منابع استفاده شده نایاب، کمیاب و یا دیریاب هستند و دسترسی به آن ها برای همگان ممکن نیست.

کتاب حاضر که بی هیچ اغراق، حاصل بررسی و تورق ده ها هزار صفحه روزنامه و مجلات قدیمی است، آگاه ها و اطلاعات کم نظیری را از زندگی و آثارعارف قزوینی، چهره ی سرشناس ادبیات و موسیقی عصر مشروطیت و اوایل دوره ی پهلوی، در اختیار علاقمندان قرار می دهد و زوایای پنهانی از زندگی او را که تاکنون ازدسترس و دید پژوهشگران پنهان مانده و یا کمتر به آن توجه شده، آشکار می سازد. به همین دلیل، کتاب حاضر را باید در حکم دانشنامه ای ارزشمند درباره ی عارف دانست.

عناوین اصلی این کتاب:

اشعار و تصنیف های عارف

نوشته های عارف

اعلان و اخبار کنسرت های عارف

اعلان و اخبار دیوان عارف

نوشته ها و اشعار درباره ی عارف

نوشته ها درباره ی مرگ عارف

اشعار به یاد عارف

خاطراتی از عارف

نامه های عارف

دوستان و معاشران عارف

تصاویر وعکس های عارف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *