مجتمع آموزش عالی تاریخ سیره و تمدن اسلامی
جستجو
Close this search box.
سخن تاریخ و آفتاب حُسن «سیری اجمالی در ادوار زندگی و شخصیت امام حسن مجتبی علیه السلام»

کتاب آفتاب حسن : رویکردی تحلیلی به زندگانی امام حسن مجتبی (علیه السلام) ؛ نویسنده آن ابوالفضل هادي منش و ناشر آن صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، مرکز پژوهش های اسلامی می باشد .
موضوع :
حسن بن علي (علیه السلام)، امام دوم ، سرگذشتنامه ، اسلام ، تاريخ
ساختار :
کتاب به زبان فارسی در یک جلد تنظیم شده و مشتمل بر یک مقدمه که نویسنده کتاب توضیحات مختصری را بیان کرده است . و همچنین شامل بخش های ذیل می باشد و در آخر کتابنامه کتاب ذکر گردیده است .
پيش گفتار؛
بخش اول: سيري كوتاه در زندگاني امام حسن مجتبي عليه السلام؛
بخش دوم همراه با برنامه سازان؛
گزارش محتوا :
پای درس انسان کامل و نیک سیرتی نشسته ایم تا رسم نیک بودن را بیاموزیم. امام مجتبی علیه السلام نوری از آفتاب نبوی و پرتوی از خورشید علوی است که بر پیشانی تاریخ بشریت می درخشد.
او در خانه وحی دیده به جهان گشود ودر سایه مهر پیامبر رحمت صلی الله علیه و آله وسلم و در دامان علی علیه السلام و فاطمه زهرا علیهاالسلام پرورش یافت. در دوران زندگانی با برکتش، چون شمعی سوخت تا راه حقیقت را بر پویندگان آن بنمایاند و با گفتار و رفتارش راه و رسم زندگی را به همگان بیاموزد. او عابدترین و زاهدترین مردمان زمان خویش بود و همواره از خوف خدا می لرزید و چهره اش به سرخی می گرایید. کرم و سخاوتش زبانزد همگان بود.
او در قلّه عزت بود و در برابر تهیدستان فروتنی می کرد. در جنگ ها در رکاب پدر در خط مقدم بر قلب دشمن حمله می کرد و شجاعتش بر دوست و دشمن آشکار می گشت.پای درس انسان کامل و نیک سیرتی نشسته ایم تا رسم نیک بودن را بیاموزیم. امام مجتبی علیه السلام نوری از آفتاب نبوی و پرتوی از خورشید علوی است که بر پیشانی تاریخ بشریت می درخشد. او در خانه وحی دیده به جهان گشود ودر سایه مهر پیامبر رحمت صلی الله علیه و آله وسلم و در دامان علی علیه السلام و فاطمه زهرا علیهاالسلام پرورش یافت.
در دوران زندگانی با برکتش، چون شمعی سوخت تا راه حقیقت را بر پویندگان آن بنمایاند و با گفتار و رفتارش راه و رسم زندگی را به همگان بیاموزد. او عابدترین و زاهدترین مردمان زمان خویش بود و همواره از خوف خدا می لرزید و چهره اش به سرخی می گرایید. کرم و سخاوتش زبانزد همگان بود. او در قلّه عزت بود و در برابر تهیدستان فروتنی می کرد. در جنگ ها در رکاب پدر در خط مقدم بر قلب دشمن حمله می کرد و شجاعتش بر دوست و دشمن آشکار می گشت.
امام مجتبی علیه السلام سیاست مداری ژرف نگر و دوراندیش بود که چون بی یار و یاور گشت، سلاح صلح به دست گرفت و واقع بینانه و با تدبیر کامل، ستیز با دشمن را ادامه داد تا دغل کاری ها و نقشه های نفاق انگیز معاویه را بر همگان آشکار سازد. بردباری بود که زخم زبان ها را به جان خرید و با صبر سرخش فتنه ها را خاموش کرد.
منابع مقاله :
مقدمه و متن كتاب.
وضعيت کتاب :
فهرست مطالب در ابتدای کتاب و منابع نوشته ها در پايان کتاب بيان شده است. در پایین هر صفحه پاورقى ها نیز آمده است.
آفتاب حسن : رويكردي تحليلي به زندگاني امام حسن مجتبي (عليه السلام)
مشخصات كتاب:
سرشناسه : هادي منش، ابوالفضل، ۱۳۵۶ –
عنوان و نام پديدآور : آفتاب حسن : رويكردي تحليلي به زندگاني امام حسن مجتبي (عليه السلام)/ ابوالفضل هادي منش ؛ تهيه كننده مركز پژوهشهاي اسلامي صدا و سيما.
مشخصات نشر : قم: مركز پژوهشهاي اسلامي صدا و سيما، ۱۳۸۷.
مشخصات ظاهري : [۵ ، ۱۵۷] ص.
فروست : مركز پژوهشهاي اسلامي صدا و سيما؛ ۷۴۲.
شابك : ۱۰۰۰۰ ريال 964-7808-70-4 ؛ ۱۸۰۰۰ ريال 978-964-2761-38-8 :
وضعيت فهرست نويسي : برونسپاري (فاپا)
يادداشت : چاپ دوم.
يادداشت : كتابنامه: ص. [۱۵۳] – ۱۵۶؛ همچنين به صورت زيرنويس.
عنوان ديگر : رويكردي تحليلي به زندگاني امام حسن مجتبي (عليه السلام).
موضوع : حسن بن علي (ع)، امام دوم، ۳ – ۵۰ق — سرگذشتنامه
موضوع : اسلام — تاريخ — ۴۱-۵۰ ق.
شناسه افزوده : صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران. مركز پژوهشهاي اسلامي استان قم
رده بندي كنگره : BP۴۰/ھ۲آ۷ ۱۳۸۷
رده بندي ديويي : ۲۹۷/۹۵۲
شماره كتابشناسي ملي : ۱۰۴۰۰۹۳
ص:1
عناوين اصلي كتاب شامل:
اشاره؛ ديباچه؛ پيش گفتار؛ بخش اول: سيري كوتاه در زندگاني امام حسن مجتبي عليه السلام؛ بخش دوم همراه با برنامه سازان؛ كتاب نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *