مجتمع آموزش عالی تاریخ سیره و تمدن اسلامی
جستجو
Close this search box.
سخن تاریخ و تحلیل ویژگی های حضرت عباس (علیه السلام) در گفتار معصومین (علیهم السلام)

 

بی تردید نهضت امام حسین (علیه السلام) فصل نوینی را در تاریخ اسلام رقم زد و مرز اسلام علوی را از اسلام اموی مشخص نمود. کسی که در کنار امام در ترسیم این مرز و تقابل با امویان نقش محوری و حیاتی داشت حضرت ابوالفضل (علیه السلام) بوده است.

او در طول زندگی 34 ساله خود با تربیت در مکتب علوی کوشید در عصر حکومت پدر و امامت دو برادر به شایستگی از نظام امامت دفاع نماید و در نبرد های سخت و نرم حضور مقتدرانه و معرفت زایی داشته باشد.

هم گامی او با حسین (علیه السلام) و همدلی و همراهی او با حسن (علیه السلام) از ویژگی های ممتاز وی به عنوان یک پیرو مخلص امام است. بررسی ویژگی و مقام و منزلت عباس (علیه السلام) در روایات ائمه اطهار مهم ترین مسئله این مقاله است .

برای تحلیل مسئله و کسب اطلاعات مورد نیاز به منابع تاریخی و حدیثی و تحقیقات صورت گرفته مراجعه و روشن گردید که ائمه هدی در باب حضرت عباس (علیه السلام) سخنان ارزنده و تاثیر گذاری بیان داشتند که این مقاله به استناد آن سخنان به رشته تحریر در آمده است. روایات متخذه، مبین ویژگی هایی است که نشانگر مقام رفیع عباس (علیه السلام) نزد آنان است که در این مقاله به آن ویژگی ها اشاره شده است.

 

برای مشاهده متن کامل مقاله فایل را دانلود نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *