مجتمع آموزش عالی تاریخ سیره و تمدن اسلامی
جستجو
Close this search box.
تاریخ نان در ایران

 

کتاب حاضر اثری ارزشمند از نویسنده به عنوان یک ایران شناس هلندی است. در این کتاب تاریخچه و جنبه های گوناگون پخت نان در ایران بررسی شده است.

با توجه به این که در طول تاریخ ایران و حتی از دوره ی باستان خوراک اصلی ساکنان ایران و بسیاری از مناطق دنیا نان بوده است، تنوع و گوناگونی فراوانی در روش های پخت و مواد اولیه ی آن وجود دارد.

نان به شکل های متفاوت و از انواع مختلف گندم و دیگر محصولات کشاورزی تهیه می شد. با توجه به اهمیت نان در رژیم غذایی مردم ونقش آن در افول و ظهور دولت ها و یا دولت مردان، نادیده انگاشتن آن به عنوان یک موضوع مطالعه، عجیب است و متاسفانه در بررسی های اقتصادی، اجتماعی و یا مطالعاتی که در خصوص رژیم غذایی ایرانیان صورت گرفته، بر اهمیت و جایگاه نان تأکید نشده و در گروه های غذایی نیز بررسی نشده است یا به طور مثال گونه های فراوانی از نان های محلی در سراسر تاریخ ایران از گذشته تا به حال وجود دارد که تاکنون توجهی به آن ها نشده است.

در این کتاب نویسنده تاریخچه و جنبه های گوناگون پخت نان در ایران را مورد کنکاش قرار داده است. او ابتدا به شروع کشاورزی و پخت نان در ایران و نخستین کلمات ایرانی که معادل نان بوده، اشاره کرده و سپس انواع غلات و دیگر محصولات کشاورزی را که در گذشته و حال، برای پخت نان استفاده می شدند ،با یکدیگر مقایسه کرده است.

ساخت خمیر در مناطق روستایی و به دنبال آن یک مرور کلی در خصوص تکنیک های پخت نان، چگونگی پخت نان در شهرها، انواع مختلف نان و برخی از روش های پخت نان از گذشته تا به حال در ایران، از دیگر موضوعاتی است که این کتاب آن ها را بررسی کرده است. همچنین تصویری کلی از جنبه های اجتماعی و معنوی نان در جامعه ی ایرانی و اهمیت نان برای مردم ایران و چگونگی ارتباط مسئله ی نان با سرزمین نیز از موضوعاتی است که این کتاب به آن ها پرداخته است. مطالب در 9 فصل تهیه و تنظیم شده است:

فصل اول: منشاء نان

فصل دوم: پخت نان

فصل سوم: آماده سازی خمیر در نواحی روستایی

فصل چهارم: روش های پخت نان

فصل پنجم: پخت نان های شهری

فصل ششم: انواع نان

فصل هفتم: ابعاد معنوی و غیر مادی نان

فصل هشتم: نان روزانه یا رزق

فصل نهم: نان، تحلیل رزق

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *