مجتمع آموزش عالی تاریخ سیره و تمدن اسلامی
جستجو
Close this search box.
عبدالحسین آذرنگ

عبدالحسین آذرنگ از انتشار کتاب «سقوط‌ها، فروپاشی‌ها» خبر داد و گفت: به زودی کتاب «ناگفته‌ها از زبان عنایت‌الله رضا» نیز به چاپ می‌رسد.

نویسنده‌ی کتاب «سقوط‌ها، فروپاشی‌ها» درباره‌ی این کتاب می‌گوید: «سقوط‌ها، فروپاشی‌ها» درباره‌ی تمدن‌هایی است که سقوط کرده‌اند، فروپاشیده‌اند و یا مرده‌اند. در واقع این کتاب بحث مختصری درباره‌ی فروپاشی تمدن‌هاست و با زبان غیرتخصصی نوشته شده است، یعنی بیش‌تر خوانندگان عمومی و علاقه‌مندان به حوزه‌ی شناخت تمدن‌ها مخاطب کتاب هستند که به علل و چرایی از بین رفتن و فروپاشیدن تمدن‌ها می‌پردازد.

او در ادامه‌ی توضیحش درباره‌ی کتاب می‌افزاید: در قسمت دیگر کتاب نیز به نظریه‌های مربوط به تمدن‌ها پرداخته شده که نظر نظریه‌پردازان درباره‌ی ظهور و فروپاشی تمدن‌ها هم در آن آمده است. همچنین درباره‌ی تمدن ایرانی و تحولات متعددی که تمدن ایران از سر گذرانده، در کتاب بحث شده است. کتاب درباره‌ی امپراتوری‌ها و پادشاهی‌ها نیست و بیش‌تر در حوزه‌ی تمدن‌شناسی است. بخشی از کتاب به علم تمدن‌شناسی و بخشی نیز به فلسفه‌ی تمدن‌ها اختصاص پیدا کرده است.

به گفته‌ی آذرنگ، این کتاب به تازگی از سوی انتشارات جهان کتاب منتشر و راهی بازار کتاب شده است.

این نویسنده همچنین درباره‌ی کتاب «ناگفته‌ها از زبان عنایت‌الله رضا» که مدتی است آن را در انتظار انتشار دارد، گفت: این کتاب گفت‌و‌گوهایی است که در 23 نشست با عنایت‌الله رضا داشته‌ام. این گفت‌وگو‌ها درباره‌ی زندگی، گذشته، فعالیت‌ها و کارهای عنایت‌الله رضا از حدود سال‌های 1325، عضویت او در ارتش و حزب توده، پیوستن به حزب دموکرات آذربایجان، فعالیت در دستگاه پیشه‌وری به عنوان فرمانده‌ی نیروی هوایی این فرقه، چگونگی سقوط حزب دموکرات و فرار او به شوروی، ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی فلسفه در فرانسه، مأمور شدنش در چین و راه‌اندازی رادیو فارسی پکن، سرخوردگی او از مارکسیسم و کمونیسم، برگشتنش به فرانسه و بازگشتش به ایران است.

به گفته‌ی آذرنگ، این کتاب شناخت بسیار خوبی از حزب دموکرات و چگونگی فروپاشی آن و همچنین جامعه‌ی شوروی بعد از فروپاشی به خواننده می‌دهد و از این نظر کتاب بسیار مهمی است.

این کتاب قرار است در چند روز آینده از سوی نشر ناوک به چاپ برسد.

 

منبع: راه دانشجو، کد خبر۱۳۵۳۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *