مجتمع آموزش عالی تاریخ سیره و تمدن اسلامی
جستجو
Close this search box.
ویل

 

ویل دورانت نویسنده و مورخ آمریکایی است. شناخته‌شده‌ترین اثر او کتاب یازده‌جلدی «تاریخ تمدن» است که آن را با همکاری همسرش، آریل دورانت، نوشت و در یک دوره‌ی چهل‌ساله از سال ۱۹۳۵ تا ۱۹۷۵ منتشر کرد. از دیگر آثار برجسته‌ی او می‌توان به «تاریخ فلسفه» اشاره کرد.

 

زندگینامه ویل دورانت

ویل دورانت (Will Durant) با نام کامل ویلیام جیمز دورانت در 5 نوامبر 1885 در آدامز شمالی واقع در ایالت ماساچوست آمریکا، در خانواده‌ای مهاجر با پیشینه‌ی فرانسوی-کانادایی، به دنیا آمد.

ویل دورانت، پس از فارغ‌التحصیلی از کالج سنت پیتر، کار خود را به عنوان خبرنگار آغاز کرد و پس از آن، برای چندین سال، به تدریس مشغول شد. در این بین، به یکی از دانش‌آموزان خود علاقه‌مند شد و با او ازدواج کرد. این ازدواج زندگی ویل دورانت را به‌کلی تغییر داد، چرا که تدریس را کنار گذاشت و تمرکز خود را بر دیدگاه‌های فلسفی جامعه‌شناسانه معطوف کرد.

ویل دورانت پس از ترک تدریس در سال 1913 برای تأمین مخارج خود به ایراد سخنرانی در یک کلیسای پروتستان پرداخت، سخنرانی‌هایی با قیمت 5 و 10 دلار. مطالب این سخنرانی‌ها نقطه‌ی شروع تاریخ تمدن شد. دورانت در سال 1917، هم‌زمان با دریافت مدرک دکترای فلسفه‌ی خود از دانشگاه کلمبیا، اولین کتاب خود را با نام «فلسفه و مسئله اجتماعی» نوشت.

اما دومین کتاب ویل دورانت، یعنی «تاریخ فلسفه»، بود که او را در مقام نویسنده‌ای تحسین‌شده معرفی کرد. این کتاب، در طی سه دهه، بیش از دو میلیون نسخه فروخت و به چندین زبان ترجمه شد. تاریخ فلسفه خانواده‌ی دورانت‌ را به چنان استقلال مالی‌ای رساند که توانستند چندین بار به دور دنیا سفر و چهار دهه را صرف نوشتن «تاریخ تمدن» کنند.

تاریخ تمدن را شاهکار ویل دورانت و همسرش می‌دانند،‌ اثری که ادبیات تاریخی را بازتعریف کرد. انتشار این اثر یازده‌جلدی از 1935 تا 1975 به طول انجامید. خانواده‌ی دورانت در طول نگارش این اثر تلاش کردند تا تاریخی یکپارچه خلق کنند. آن‌ها با تخصصی شدن تاریخ مخالف بودند و کتاب آن‌ها نه تنها به تاریخ معمول جنگ‌های جهان غرب،‌ سیاست و زندگی‌نامه‌ی بزرگان می‌پردازد که تاریخ فرهنگ،‌ فلسفه،‌ مذهب، هنر و ظهور ارتباطات جهان غرب را نیز توصیف می‌کند.

ویل دورانت، علاوه بر نویسندگی، فعال اجتماعی نیز بود و برای دستمزد برابر،‌ حق رأی زنان و شرایط کاری عادلانه‌تر برای نیروی کار آمریکا مبارزه کرد. او در طول زندگی حرفه‌ای خود، سخنرانی‌های متعددی انجام داد که از آن میان می‌توان به «ایران در تاریخ تمدن» اشاره کرد که در 21 آوریل 1948 در انجمن ایران و آمریکا در تهران ارائه شد.

ویل دورانت و همسرش آریل تا پایان عمر به شدت دل‌باخته‌ی یکدیگر بودند. پس از آنکه ویل در بیمارستان بستری شد، آریل از غذا خوردن امتناع کرد و در 25 اکتبر 1981 درگذشت. ویل دورانت این خبر را هنگام تماشای اخبار شنید و دو هفته بعد، در 7 نوامبر 1981، در نودوشش‌سالگی درگذشت.

بهترین کتاب‌های ویل دورانت

کتاب درباره معنی زندگی (On the Meaning of Life): ویل دورانت در این کتاب فلسفی که در سال 1932 منتشر شد به سراغ صد تن از مشاهیر در زمینه‌های گوناگونی چون هنر،‌ ورزش، ادبیات، فلسفه و… می‌رود و از آن‌ها درباره‌ی معنای زندگی و ارتباط آن با اهداف و زندگی خودشان می‌پرسد.

کتاب الکترونیک درباره معنی زندگی و کتاب صوتی درباره معنی زندگی در سایت و اپلیکیشن کتابراه موجود است. این کتاب همچنین تحت عنوان معنای زندگی نیز به فارسی برگردانده شده است.

کتاب قهرمانان تاریخ: خلاصه کتاب بزرگ تاریخ تمدن (Heroes of History: A Brief History of Civilization from Ancient Times to the Modern Age): ‫این کتاب که در سال 2001 منتشر شد خلاصه‌ای است از کتاب تاریخ تمدن. قهرمانان تاریخ در ابتدا به عنوان مجموعه‌ای از سخنرانی‌های صوتی در 23 فصل برنامه‌ریزی شده بود، اما ویل دورانت قبل از مرگ خود در 1981 تنها 21 فصل آن را تکمیل کرد.

کتاب الکترونیک قهرمانان تاریخ بر روی سایت و اپلیکیشن کتابراه قرار گرفته است.

کتاب بیداری ذهن (The Greatest Minds and Ideas of All Time): این کتاب که سال‌ها پس از مرگ ویل دورانت در سال 2002 منتشر شد خلاصه‌ای است خردمندانه و شوخ‌آمیز از بزرگ‌ترین افکار تاریخ. دورانت در این کتاب در مورد مهم‌ترین دوران‌ها،‌ افراد و دستاورد‌های تاریخ بشر نوشته است. این کتاب تحت عنوان کتابخانه‌ی شخصی من نیز به فارسی برگردانده شده است.
جوایز و افتخارات ویل دورانت

جایزه‌ی ادبی پولیتزر برای جلد دهم تاریخ تمدن، 1967.
لوح طلایی آکادمی دستاوردهای آمریکا، 1976.
مدال آزادی ریاست‌‌جمهوری که توسط جرالد فورد اعطا شد و یکی از مهم‌ترین جوایزی است که تا به حال توسط دولت ایالات متحده به غیرنظامیان اعطا شده است، 1977.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *