مجتمع آموزش عالی تاریخ سیره و تمدن اسلامی
جستجو
Close this search box.

خورشید شب

 

معرف کتاب: دکتر مرتضی شیرودی

خورشید شب، کتابی است که دکتر نعمت الله صفری فروشانی به رشته تحریر در آورده است.این کتاب، به تبیین، تحلیل و جریان شناسی سیاسی جامعه اسلامی معاصر امام رضا(ع) می پردازد و نویسنده بدین منظور،جریان های سیاسی دوره امام رضا(ع) و جریان های مخالف حکومت در بخش های مختلف را مورد واکاوی قرار داده است. خورشید شب، نخستین بار در 1387 در 5000 شمارگان به چاپ رسید.

نویسنده پیش از ورود به بحث،هدف از نگارش کتاب را چنین توضیح داده است:

بستر شناسی و شناخت وضعیت دوره هر یک از ائمه می تواند یاریگر محقق در شناخت و تحلیل سیره آن ها باشد،همچنان که این آگاهی به خوبی قادر خواهد بود تا تفاوت سیره های ائمه با یکدیگر به ویژه در مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و نیز حتی چگونگی تفاوت برخوردهای یک امام در مقابل جریانات مختلف را توجیه کند.

    البته باید توجه داشت که بستر شناسی مخصوص به شناخت دوره زمانی نبوده و هر آنچه را که می تواند به عنوان ظرف یک پدیده و یا مقارنات آن تلقی گردد، شامل می شود که از آن جمله می توان شناخت وضعیت اجتماعی، مردم شناسی، روان شناسی فردی شخصیت های تأثیر گذار در آن پدیده، روان شناسی اجتماعی، اوضاع سیاسی، فرهنگ حاکم بر جامعه و نیز حتی آداب و رسوم رایج در میان مردم را در این محدوده گنجاند. همانگونه که شناخت وضعیت علمی و تمدنی و نیز آگاهی از جریانات و فرقه های کلامی، فقهی و همچنین شناخت وضعیت اقتصادی از مهم ترین مولفه های بستر شناسی می باشند و در این هنگام است که می توان گفت: بستر شناسی نه تنها در فهم بهتر سیره عملی ائمه موثر است، بلکه باعث فهم بهتر و صحیح تر ازگفتار و احادیث آن بزرگواران نیز می شود.

    نکته ای که در اینجا باید به آن اشاره کرد آن است که نه تنها مواد خام لازم برای این آگاهی در میان منابع اولیه به ویژه منابع تاریخی و حدیثی شیعه و اهل سنت یافت می شود، بلکه با کنکاش بیشتر حتی می توان به مواردی دست یافت که بن مایه های قابل توجهی از تحلیل را در خود ذخیره کرده است    اما باید اعتراف کرد که در این راستا،حلقات مفقود فراوانی وجود دارد که جز با تحلیل های عمیق و دقت در لایه های زیرین مولفه های مختلف بستر شناسی نمی توان به آنها دست یافت.

    نویسنده بر آن است که اثر حاضر سعی دارد تا در حدود توان خود به بررسی اجمالی گوشه هایی از مولفه سیاسی جامعه معاصر امام بپردازد تا مقدمه ای بر تحقیقات عمیق تر در این راستا باشد. البته سعی بر آن است که حتی الامکان به جریاناتی بپردازد که به نوعی در شناخت سیره امام رضا موثر می باشد.

 

متن کامل کتاب «خورشید شب» را در اینجا مطالعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *