مجتمع آموزش عالی تاریخ سیره و تمدن اسلامی
جستجو
Close this search box.

گفته می شود مسجد امام رضا(ع) در قزوین، مکانی است که امام هشتم در سفرش به قزوین میهمان یکی از یارانش بوده است.

به گزارش خبرآنلاین، مسجدی به نام امام رضا(ع) در قزوین وجود دارد که به حضور امام هشتم در سفرش به قزوین مشهور است. در برخی از اسناد تاریخی ذکر شده که امام در عبور از شهر قزوین در خانه یکی از یارانش به نام داوود بن سلیمان ساکن شده است. این مکان که در حال حاضر مسجد شده است قبر داوود، میزبان امام رضا(ع) را نیز در بردارد.

در کتاب "حیات سیاسی امامان شیعه" نوشته دکتر رسول جعفریان درباره ماجرای حضور امام رضا(ع) در قروین نوشته شده است: «رافعی قزوینی در این باره می نویسد: مشهور است که علی بن موسی الرضا در سفری به قزوین تشریف آورده و در خانه داوود بن سلیمان غازی مخفی شده است؛ به احتمال این مسافرت در سال 193 مقارن با مرگ رشید صورت گرفته است.»

 

داوود بن سلیمان، ملقب به غازی از راویان امامی در سده دوم و سوم هجری قمری است که او را از اصحاب امام رضا(ع) ذکر کرده‌اند. داوود در هنگام حضور امام رضا(ع) در خانه اش روایاتی از آن حضرت شنیده و در قالب نسخه ای گرد آورده است. اهل قزوین این نسخه را که گاه یا عنوان صحیفه یا مسند از آن یاد شده است، از داوود روایت کرده‌اند.

 

سید محمد رضا حسینی جلالی، نسخه شناس و پژوهشگر حدیث درباره سکونت امام در قزوین توضیحی به این شرح داده است: «احتمال دارد که در خوانش نسخه خطی التدوین، به خطا کلمه مستخبئاً (مشتق از خباء به معنای چادر) به مستخفیاً (به معنای مخفی) تصحیف شده باشد. در این صورت مراد این بوده که امام برای سکونت موقت در قزوین، در زمینی متعلق به داوود چادری بر پا کرده است.»

/پایان/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *