مجتمع آموزش عالی تاریخ سیره و تمدن اسلامی
جستجو
Close this search box.
پژوهش

 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی، اختتامیه شانزدهمین جشنواره بین المللی پژوهش فرهنگی صبح امروز با حضور محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید محمد هاشمی جانشین وزیر فرهنگ، سجاد صفارهرندی دبیر علمی جشنواره بین‌المللی پژوهش فرهنگی، محمد خراسانی‌زاده، دبیر کارگروه هنر جشنواره، محمدرضا روحانی دبیر کارگروه فرهنگ و محمدرضا بهمنی دبیر بخش بین‌الملل جشنواره برگزار شد.

این مراسم با پخش سرود ملی کشورمان و قرائت آیاتی از قرآن کریم در تالار وحدت آغاز شد.

قاسم زائری رئیس پژوش فرهنگ، هنر و ارتباطات گفت: بسیار خرسند هستیم که فرایندهای اجرایی و فرهنگی جایزه بین‌المللی پژوهش فرهنگی در این جمع با شکوه به اختتامیه خود رسیده است.

وی ادامه داد: در این دوره از جشنواره قریب به ۱۰۰ اثر رسید، لازم می‌دانم از هیات علمی و حوزوی که وظیفه بررسی ۴ هزار اثر در بخش‌های مختلف را به عهده داشتند و دبیر فرهیخته این دوره از جشنواره سپاسگزاری کنم.

زائری افزود: در بخش بین‌المللی جشنواره با ابتکار رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران توانستیم بیش از ۱۹۶ اثر در حوزه‌های مرتبط با اسلام و ایران اثر دریافت کنیم.

وی بیان کرد: جهت گیری اصلی جشنواره اهتمام به جشنواره علمی و مساله محور بود. امسال در آیین اختتامیه جشنواره پژوهش ملی اولین جایزه عماد افروغ اهدا خواهد شد و این جایزه بیانگر جهت گیری جشنواره و اهتمام به سیاست گذاری اصولگرایانه است و از کسانی که این جشنواره را مهم دانستند تشکر می‌کنیم.

 

در ادامه این مراسم کلیپی از صحبت‌های مرحوم عماد افروغ جامعه‌شناس و استاد دانشگاه پخش شد.

نخستین نشان ویژه نقد فرهنگی عماد افروغ به علیرضا شجاعی زند و خانواده دکتر عماد افروغ اهدا شد.

سجاد صفارهرندی دبیر علمی جشنواره بین‌المللی پژوهش فرهنگی بیان کرد: برای بنده باعث افتخار است که در جمع اساتید و فرهیختگان بزرگ حضور دارم و به نمایندگی شماری از استادان و پژوهشگران بیانیه‌ای را خواهم خواند.

وی در قرائت متن بیانیه گفت: بی تردید تلاش‌های پژوهشگران بود که امروز شاهد برگزاری اختتامیه شانزدهمین جشنواره پژوهش فرهنگی هستیم. خداوند عزیز و حکیم را شاکریم که پس از وقفه ۵ ساله جشنواره را برپا کردیم و محفلی برای برپایی آثار اساتید پژوهش فراهم آوریم.

صفارهرندی ادامه داد: استقبال موثر پژوهشگران هرچند کار همکاران ما را در ارزیابی دشوار ساخت، اما حکایت از جایگاه ویژه این جشنواره داشت و ما شاهد ارسال ۳۹۴۰ اثر در بخش‌های مختلف به دبیرخانه جشنواره بودیم.

وی در ادامه صحبت‌های خود بیان کرد: سیاست جشنواره این بود که علاوه برملاک‌های ارزیابی علمی، انسجام منطقی، روش صحیح و استفاده از شواهد متعدد در تعیین رتبه پژوهش‌ها به مسائل روز توجه کند. در پایان از تمام عواملی که سهمی در برگزاری این جشنواره داشتند سپاسگزاری می‌کنم.

 

در ادامه برنامه پژوه‌هش‌های برتر در بخش‌های فرهنگ، هنر، رسانه، دین و فناوری‌های جدید به شرح زیر معرفی شدند:

 

پژوهش‌های فرهنگ

در بخش پژوهش‌های فرهنگ از محمد پوریانی، رحیم یوسفی اقدم و محمد سعید زدایی و سیمین ویسی تقدیر شد.

همچنین جایزه این بخش به همراه لوح تقدیر سلام تندیس جشنواره به حسین بستان نجفی رسید.

پژوهش‌های هنر
در بخش پژوهش‌های هنر از بهروز رسولی، سید شاهین محسنی، فردین محمدی تقدیر شد و جایزه اصلی این بخش به زهرا عبدالله رسید.

پژوهش‌های رسانه و ارتباطات
در بخش پژوهش‌های رسانه و ارتباطات از محمد حسن یادگاری، فاطمه حاجی کاظم تهرانی، سید مرضیه هاشمی، مجید کافی و علی نهاوندی تقدیر شد و جایزه اصلی این بخش به احسان شاه قاسمی برای اثر میدان شهرت در ایران رسید.

پژوهش‌های دینی و اسلامی
در بخش پژوهش‌های دینی و اسلامی از محمد تقی کرمی با اثر جای پای زینب(س)، محسن حسام مظاهری و سید محسن میر سندسی تقدیر و جایزه اصلی این بخش به مهدیه پاک روان اهدا شد.

پژو‌هش‌ فناوری‌های جدید و آینده پژوهی فرهنگی
در بخش پژو‌هش‌ فناوری‌های جدید و آینده پژوهی فرهنگی از سمیه بلبلی و حمید پارسانیا، زینب پاپی، سمیرا اجتهادی، محمدعلی ابوترابی و مهدی حاج امینی تقدیر شد.
همچنین جایزه اصلی این بخش به طور مشترک نرجس منفرد، یوسف قاسمی نژاد، فریده حق بین رسید.

 

برترین‌های جوایز بخش پژوهشگران جوان در بخش‌های استانی، پژوهشگر زن، و بین‌الملل نیز به شرح زیر اعلام شد:

 

جایزه پژوهشگر جوان

در بخش جوایز، جایزه پژوهشگر جوان به محمد باقری و سحر محمد پور اهدا شد.

جایزه استانی

در بخش جوایز، جایزه استانی به علیرضا شاه حسینی‌ رسید.

جایزه پژوهشگر زن

در بخش جوایز، جایزه پژوهشگر زن به اکرم گروسی تقدیم شد.

پژوهش‌های بخش بین‌الملل

در بخش بین‌الملل از آلکساندر از کشور ایتالیا،
آسیه مصطفی از کشور هندوستان، رونالد پیچ از کشور آلمان تقدیر شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *