مجتمع آموزش عالی تاریخ سیره و تمدن اسلامی
جستجو
Close this search box.
سردار سلیمانی

 

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم رونمایی از پنج کتاب لشکر ۴۱ ثارالله با حضور سردار علی فضلی، حجت‌الاسلام اسماعیل سعادت نژاد مسؤول وقت نماینده ولی‌فقیه در نیرو قدس سپاه پاسداران، سردار احمد غلامپور، سردار حسین علایی، سردار فتحیان، سردار علی‌محمد نایینی مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران و رییس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، نویسندگان و پژوهشگران برگزار شد.

در این مراسم از خانواده شهید مدافع حرم سردار حسین پورجعفری تکریم و تجلیل شد.

به‌جاماندن هزار و ۵۵۰ سند صوتی از شهید سلیمانی

سردار نایینی در ابتدای این‌مراسم گفت: اگر پیگیری، نظارت و کمک حاج قاسم سلیمانی در تکمیل و تدقیق این آثار نبود، امروز این آثار اسنادی و تاریخی به ثمر نمی‌رسید. تاریخ شفاهی والدین شهدا از اقدامات ماندگار و ابتکار شهید سلیمانی بود. از سال ۱۳۹۳ با ۲۷ هزار خانواده شهید گفتگو شده است. در دفاع مقدس ۱۸۰ هزار شهید داشته‌ایم با لحاظ خانواده‌های چند شهید تعداد پدران و مادران شهدا ۱۷۰ هزار نفر برآورد شده است. در سال ۱۳۹۳ پنجاه درصد والدین شهدا فوت کرده بودند. الآن این عدد تقریباً به ۷۰ درصد رسیده است. هزار کلیپ به‌عنوان چشم‌وچراغ برای پخش در تلویزیون از مصاحبه‌ها تاکنون تولید شده است.

وی افزود: از شهید سلیمانی هزار و ۵۵۰ سند صوتی (نوار کاست) از دفاع مقدس داریم. بخشی از این صوت‌های مربوط به جلسات طرح‌ریزی عملیات‌ها و بخشی مکالمات بی‌سیم و هدایت عملیات‌ها است. علاوه بر این حدود ۶۰۰ نوار کاست در سطح قرارگاه از شهید حاج قاسم سلیمانی داریم که در جلسات حضور داشته و روی طرح‌های عملیاتی و مانورها نظر می‌دهند. علاوه بر اسناد صوتی ۲۶ دفتر راوی از راویان همراه شهید سلیمانی و ۴۶ گزارش عملیاتی از لشکر ۴۱ در دوران دفاع مقدس داریم.

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران در ادامه سخنان خود گفت: با استفاده از این گنجینه اسنادی و گفتگوهای تکمیلی با شهید سلیمانی و سایر فرماندهان لشکر شش اثر پژوهشی اسنادی در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس تولید شده است. اطلس لشکر ۴۱ ثارالله با نظارت محسن رشید هم اولین اطلسی است که برای ارایه کارنامه یکی از یگان‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در طول دوران ۸ ساله دفاع مقدس منتشر شده است. کتاب «معمار حرم» در ۹ فصل گردآوری شده که صرفاً بازگوکننده نقش شهید حاج قاسم سلیمانی در شکل‌گیری ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات نیست؛ بلکه خواننده با مطالعه این اثر با شخصیت شهید حاج قاسم سلیمانی در طول سه دوره تأثیرگذار یعنی دوران انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و جریان مقاومت آشنا می‌شود.

وی ادامه داد: کتاب «بصره در تیررس»؛ نبرد لشکر ۴۱ ثارالله در عملیات‌های کربلای ۴ و ۵ پژوهش اسنادی آن توسط آقای عباس میرزایی و نظارت مهدی خداوردی تألیف شده است. این کتاب در دو بخش سازمان یافته است. بخش اول نقش لشکر ۴۱ ثارالله در کربلای چهار و بخش دوم کتاب به نقش لشکر در کربلای پنج پرداخته شده است.

رییس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس افزود: کتاب «صبح روز بیست و چهارم» نبرد لشکر ۴۱ ثارالله در عملیات والفجر ۸ است که با توسط عباس میرزایی نوشته شده و نظارت علمی آن با مهدی خداوردی بوده است. این کتاب به صورت روایت اسنادی است و روایت ۴۱۰ فرمانده و رزمنده لشکر ۴۱ ثارالله در عملیات والفجر ۸ است. اطلس نقش استان کرمان در دوران دفاع مقدس توسط آقای عباس میرزایی و با نظارت علمی سردار علی‌اکبر خوشی تألیف شده است. اطلس استان کرمان اولین اطلسی است که به‌منظور ارائه نقش استان‌ها در دوران ۸ ساله دفاع مقدس منتشر می‌شود. در اطلس استان هم سردار سلیمانی نقش نظارت داشتند و بعد از شهادت ایشان اثر منتشر شده است.

سردار سلیمانی بر نگارش صحیح تاریخ جنگ تاکید داشت

در ادامه این مراسم عباس میرزایی نویسنده «اطلس نقش استان کرمان در دوران دفاع مقدس» گفت: سردار سلیمانی بر نگارش صحیح تاریخ جنگ تاکید داشت. منظور ایشان از درست این بود که تحریف نشود. اصلاً یکی از دلایلی که مؤسسه فرهنگی هنری حماسه ثارالله را تشکیل دادند همین بود. چون در یادداشتی دلیل تشکیل مؤسسه حماسه ثارالله را این‌طور نوشتند: «من این مؤسسه را تشکیل دادم و تولی گری می‌کنم تا جنگ تحریف نشود.»

وی افزود: سردار یک شخصیت نظامی صفر نبود، واقعاً یک فیلسوف بود، به گمان من مجتهد، عارف و یک آدم فرهنگی بود. لذا جزئیات ریز را می‌دید و تذکر می‌داد. کتاب اطلس نبردهای لشکر ۴۱ ثارالله اولین کتابی است که در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس نوشتیم. مقدمه عارفانه زیبایی که ایشان برای این اطلس نوشتند واقعاً آدم را شگفت‌زده می‌کند که یک سردار سپاه چه درکی از مسائل فرهنگی و عرفانی دارد و یک چنین مقدمه‌ای می‌نویسد.

میرزایی گفت: متأسفانه هرگز نتوانستیم گوشه‌ای از آن ویژگی‌هایی که ایشان داشت را در کتاب‌ها معرفی کنیم و خودشان هم نمی‌خواستند. کسانی که این کتاب‌ها را بخوانند، متوجه می‌شوند که از سردار سلیمانی زیاد مطلبی در این کتاب‌ها نیست، ایشان اصلاً راضی نبود، وقتی‌که پیش‌نویس کتاب را می‌دید آنجایی که در مورد خودشان بود بیشترش را خط می‌زد که حالا نسخه‌هایی که من دارم نشان می‌دهد که همه این‌ها را خط زد و تا وقتی‌که هم بود اجازه نمی‌داد که کتاب‌ها چاپ شود و اصرار داشت که نباید چاپ شود و عین جمله‌اش هم این بود که گفت: «وقتی‌که من نبودم هر کاری دلتان خواست کنید».

تمام قدرت حاج قاسم اشک‌ریختن برای امام حسین بود

حجت‌الاسلام اسماعیل سعادت مسؤول سابق نمایندگی ولی فقیه در سپاه قدس هم از دیگر سخنرانان این‌مراسم بود که گفت: بزرگی و عظمت حاج قاسم از اشک و گریه در تهجد و شب زنده‌داری بود. یکی از دوستانمان تعریف کرده است در منزل ابومهدی در بغداد بودیم. جلسات در آنجا تشکیل می‌شد. اتاق بزرگی بود که نمازمان را در آن می‌خواندیم و سفره می‌انداختند. دیدم حاج قاسم غرق در نقطه‌ای از یک جایی از اتاق شد که یک منبر کوچکی در آن گوشه گذاشته بودند. ناگهان گفت ابومهدی این منبر برای چیست؟ ابومهدی جواب داد: «ا ین منبر برای زمانی که مناسبتی از اهل‌بیت باشد کسی را دعوت می‌کنیم و روی این منبر می اید و برای ما روضه می‌خواند.» حاج قاسم گفت: «چرا الآن روضه‌خوان نمی‌گویید که بیاید یک مطلب یا روضه بخواند؟» ابومهدی گفت: «الآن مناسبتی نیست.» سردار جواب داد: «روضه‌خوان مناسبتی نیست. چند روزی که هستیم یک طلبه دعوت کنید که هرروز بعد از نماز بیاید برای من روضه بخواند.» ابومهدی یک طلبه خوش‌صدایی دعوت کرد که هر روز می‌آمد و بعد از نماز روی منبر می‌رفت، به عربی مقتل خوانی می‌کرد، حاج قاسم هم که عربی بلد بود، می‌نشست و ناله می‌کرد. تمام قدرت حاج قاسم این بود که برای امام حسین (ع) اشک بریزد. آسمانی شدن اشک می‌خواهد. آن مصداق اعلای برتر اشک بود.
کد خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *