مجتمع آموزش عالی تاریخ سیره و تمدن اسلامی
جستجو
Close this search box.

 

گزارش آماری منتشر شده از سوی موسسه خانه کتاب نشان از انتشار و ثبت 180 عنوان کتاب حوزه تاریخ و جغرافیا در شهریورماه امسال دارد. همچنین در بازه زمانی شنبه تا چهارشنبه (30 شهریورماه تا سوم مهرماه) آثار مربوط به این حوزه 52 عنوان است.

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، گزارش آماری هفته از سوی بخش کتابداری و اطلاع‌رسانی موسسه خانه کتاب از شنبه تا چهارشنبه (30 شهریورماه تا سوم مهرماه) منتشر شد. در این مدت  یک‌هزار و 306 عنوان کتاب در بانک اطلاعات این موسسه ثبت شده که 52 عنوان آن مربوط به حوزه تاریخ و جغرافیاست. همچنین بر اساس این آمار در شهریورماه امسال چهارهزار و 381 اثر ثبت شده که سهم کتاب‌های حوزه تاریخ و جغرافیا 180 عنوان کتاب است.

 

در میان 52 اثر اعلام شده مربوط به دو هفته گذشته در حوزه تاریخ و جغرافیا، 44 اثر تالیفی و هشت اثر ترجمه‌ است. 36 اثر در این بازه زمانی برای نخستین‌بار به بازار کتاب آمده‌ و 16 اثر از این تعداد بازچاپ شده‌اند. سهمیه ناشران تهرانی در انتشار این 52 عنوان کتاب، 44 اثر است و استان‌های دیگر نیز 11 اثر را روانه قفسه کتابفروشی‌ها کرده‌اند. شمارگان متوسط این تعداد کتاب، سه‌هزار و 635 نسخه و متوسط صفحه آن‌ها، رقم 313 شمارش شده است.

 

در مقایسه با آثار ثبت شده هفته پیش از این آمار باید از ثبت 38 عنوان کتاب خبر داد که نسبت به این هفته با 14 پله افزایش در انتشار کتاب‌های حوزه تاریخ و جغرافیا همراه بوده است. متوسط شمارگان کتاب‌ها نیز یک‌هزار و 372 نسخه و متوسط صفحه‌های (38 عنوان)، 300 صفحه بود.

 

نمودار آماری کتاب‌های منتشر شده مربوط به شهریورماه نیز حاکی از این مساله است که از میان 180 عنوان کتاب منتشر شده، 152 اثر تالیفی و 28 عنوان نیز ترجمه‌اند و از این تعداد کتاب ثبت شده در یک ماه گذشته، 116 اثر نخستین‌بار بازار کتاب را تجربه کرده‌اند و 64 عنوان نیز تجدیدچاپ به‌شمار می‌روند.

 

نمودار مقایسه‌ای کتاب‌های منتشر شده در شهریورماه سال گذشته در مقایسه با شهریورماه امسال، نشان از انتشار 145 عنوان کتاب حوزه تاریخ و جغرافیا در برابر 180 اثر این حوزه در سال جاری است.

 

325 ناشر فعال در هفته پایانی شهریورماه و آغاز مهرماه در تمامی حوزه‌ها کتاب منتشر کرده‌اند. در بخش مولفان 239 زن و 811 مرد کتاب‌های خود را به‌چاپ رسانده‌اند. مترجمان این بازه زمانی نیز شامل 58 زن و 140 مرد شمارش شده‌اند. تعداد کتاب‌های بدون قیمت در این مدت 75 عنوان و کتاب‌های افست شده نیز 16 اثر است.

 

منبع: ایبنا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *