معرفی کتاب|گزارش و مصاحبه|مقالات گروه|صفحه اصلی
مقالات حضرت ابوالفضل ع
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حامد منتظری مقدم، عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و‌ پژوهشی امام خمینی(ره) در مصاحبه اختصاصی با سایت سخن تاریخ:
بعثت پیامبر منت بزرگ خداوند برای جامعه بشری است
روایات مشهور درباره چگونگی بعثت پیامبر (صلی الله علیه و آله)
بعثت پیامبر در تاریخ طبری
هیچ حادثه‌ای بالاتر و بر‌تر از بعثت پیامبر اکرم (ص) در عالم وجود ندارد.
مهم ترین پیام بعثت، تقویت مکارم اخلاقی در سایه عبودیت است
پیامبر اکرم از همان آغاز بعثت نگاه فرامنطقه ای داشت
هدف از بعثت یا زیباترین آیت قرآنی نوشتاری از رسول جعفریان
نقش سیره و شخصیت رسول الله (ص) در گسترش اسلام در دوران بعثت
مبعث رسول اکرم (ص)
آیین پیامبر خاتم (ص) پیش از بعثت؟

منتشر شده در :1399/12/20
بازدید:0

کتاب «نقد و بررسی گزارش‌های زندگانی پیش از بعثت پیامبر (ع)» تالیف حجت الاسلام رمضان محمدی تحلیل و بررسی تاریخ‏نگاری زندگی پیامبر اسلام (ص) پیش از رسالت آن حضرت و نقد روایات و اخبار ساختگی در این‏باره می‏باشد. پژوهش حضار بر آن است تا این قبیل از گزارش‏ها را شناسایی کرده و براساس اصول و روش ارزیابی و تحلیل، میزان اعتبار و اتقان آن‏ها را بررسی نموده و به نقد بکشد.

مطالعه بیشتر...

منتشر شده در :1399/12/20
بازدید:0

بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، همزمان با 27 ماه رجب، مبعث رسول گرامی اسلام(ص)، آثار منتشر شده با محوریت رسول الله(ص)، را معرفی کرد.

مطالعه بیشتر...

منتشر شده در :1399/12/20
بازدید:0

حجت‌الاسلام جعفریان در کتاب سیره رسول خدا (ص)، با رویکردی تحلیلی، تاریخ صدر اسلام را در زمان حیات و بعثت پیامبر اکرم (ص) به رشته تحریر درآورده است.

مطالعه بیشتر...

منتشر شده در :1399/12/20
بازدید:0

کتاب «تاریخ اسلام از بعثت نبوی تا حکومت علوی» تالیف محمد ابراهیمی ورکیانی مروری است بر تاریخ جزیرة العرب قبل از اسلام تا بعثت پیامبر(ص) و خلافت علی(ع). کتاب که محصول درس های دانشگاهی نگارنده است، در صدد است با نگاهی به گذشته مسلمانان و سرآغاز ظهور و تاسیس اسلام، رخدادهای آن دوران را مورد بحث و بررسی قرار دهد. این اثر با شیوه گزارشی ـ تحلیلی و با بهره بری از منابع شیعه و در مواردی هم با استفاده از منابع اهل سنت به نگارش در آمده است.

مطالعه بیشتر...
مقالات گروه

مهم ترین پیام بعثت، تقویت مکارم اخلاقی در سایه عبودیت است

حجت الاسلام و المسلمین حمیدرضا مطهری، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی: مهم ترین پیام بعثت پیامبر اکرم(ص) تقویت مکارم اخلاقی در جامعه در سایه عبودیت و بندگی خدا است.

مبعث عید علم و اندیشه

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی، رئیس مجتمع آموزش عالی تاریخ، سیره و تمدن اسلامی: عید مبعث مادر همه اعیاد است، عیدی که اوج بیان آن از علم و اندیشه سخن می گوید.

بعثت بزرگ‌ترين مسير تعالي و پيشرفت انسان است

حجت الاسلام دکتر محسن الویری؛ بعثت پيامبر(ص) آن نقطه اوج تكامل و ورود بشر به مرحله تعالي خود و آن نقطه عطف اصلي است كه از آن نقطه به بعد بشر آخرين مرحله كمال خود را تجربه مي‌كند كه در اين مرحله آخر، ديگر نيازمند وحي جديد نيست.

نقش سیره و شخصیت رسول الله (ص) در گسترش اسلام در دوران بعثت

نویسنده: اصغر منتظر القائم؛دوران سیزده ساله ی بعثت نبوی، طی سه مرحله: دعوت مخفیانه، دعوت خویشان و اقوام و دعوت علنی و عمومی، با موفقیت ادامه یافت و اقشار بسیاری، به ویژه جوانان مکه، به رسول الله (ص) گرویدند. سران قریش و مشرکین که حیات فرهنگی و اجتماعی و سیاسی خود را در خطر دیدند، با تکیه بر تعصبات قومی و فرهنگی جاهلی و گذشته گرایی، به شدت به مقابله با آن حضرت پرداختند و از هیچ کوششی اعم از شکنجه و تهمت های ساحری، کهانت، جنون و شاعری نسبت به وی و یارانش دریغ نکردند.