بازگشت به سخن تاریخ|احادیث منتخب|نشست ها و همایش ها|پرسمان|وب سایت و نرم افزار|پایان نامه ها|کتاب شناسی|مقالات دیگران|مقالات گروه|صفحه اصلی ویژه نامه
مقالات ویژه نامه امام حسن (ع)


  چاپ        ارسال به دوست


اخبار تاريخي


رسول جعفریان: امام حسن(ع) به عرضه کلمات حکیمانه شهرت دارد

 

استاد گروه تاریخ دانشگاه تهران معتقد است که یکی از جنبه‌های آگاهی‌بخشی اهل بیت(ع)، صدور کلمات حکمت‌آمیز است که این میراث، نخست از پیامبر(ص) و امام علی(ع) و پس از آنان، به سایر امامان(ع) منتقل شده است. اما در این میان، چهره ویژه‌ای از امام مجتبی(ع) در آثار کهن ادبی در ارائه کلمات حکیمانه دیده می‌شود و ایشان به این مهم شهرت دارند.
حجت‌الاسلام دکتر رسول جعفریان، استاد گروه تاریخ دانشگاه تهران در گپ‌وگفتی که با خبر آنلاین داشته است، بر شهرت امام حسن(ع) در «سخنان حکیمانه» تأکید می‌کند و برای روشن‌تر شدن بحث، نخست مقصود خود از «حکیمانه سخن گفتن» امام حسن(ع) را شرح می‌‌دهد. جعفریان معتقد است «حکمت» نه فلسفه است نه اخلاق. بلکه مقصود کلمات حکیمانه‌ای است که از یک سو نشانگر عمق بینش حکمی آن بزرگوار و از سوی دیگر، استفاده از چنین ابزاری برای ارائه بخشی از آگاهی‌های اخلاقی و انسانی به جامعه است. به زعم او اینجا مقصود تقسیم حکمت به «نظری» و «عملی» نیست، بلکه تجربه‌های ذهنی و عملی انسانی و ناظر به کمال مطلق و ارزش‌های فطری است که به صورت کلمات حکیمانه بر زبان جاری می‌شود.
حجت‌الاسلام جعفریان در این راستا، تأکید می‌کند که یکی از جنبه‌های آگاهی‌بخشی اهل‌بیت، صدور کلمات حکمت‌آمیز است که این میراث نخست از پیامبر(ص) و امام علی(ع) و پس از آنان، به سایر امامان منتقل شده است اما در این میان، چهره ویژه‌ای از امام مجتبی(ع) در آثار کهن ادبی در عرضه کلمات حکیمانه دیده می‌شود.
او در این راستا برای مستند کردن بحث خود، نمونه‌هایی از این بیانات را نقل می‌کند: اى فرزند آدم! از حرام‏‌هاى الهى خود را پاک نگه‌ دار، «عابد» خواهى بود. راضى به آنچه خدا تقسیم کرده باش، «بى‌نیاز» خواهى بود. با همسایگانت خوب رفتار کن، «مسلمان» خواهى بود. با مردم همانگونه رفتار کن که دوست دارى با تو رفتار کنند، «عادل» خواهى بود. در برابر شما، اقوامى بودند که اموالى گردآوردند، بناهایى ساختند، آرزوهاى طولانى داشتند اما آنچه فراهم آوردند، بى‌‏فایده ماند، کارهایشان فریب و بى‌‏پایه شد و سکونتگاه‌هایشان، مقبره شد. اى فرزند آدم! از روزى که از مادر‌زاده شدى، یکسره در نابودى عمرت تلاش مى‏‌کنى. از آنچه در اختیار توست، توشه‏‌اى براى آنچه پیش روى توست فراهم ساز. مؤمن، زاد و توشه بر مى‏‌دارد، کافر به عیش مى‌‏پردازد.»

منبع: ایران


١٩:١٠ - يکشنبه ٧ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٧٩٨٧٨    /    تعداد نمایش : ٣٩٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

مقالات گروه

فعالیت‌ های اجتماعی و اقتصادی امام حسن(ع)

امام حسن(ع) نه تنها در زمینه سیاسی، بلکه در زمینه‌ های دیگر از جمله اجتماعی و اقتصادی نیز فعالیت ‌های چشم‌گیر و در خور و شایسته‌ای داشته ‌اند که لازم است مورد بحث و بررسی قرار گیرد. از این‌رو در این بررسی تاریخی زندگانی آن حضرت، به مهم‌ترین فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی ایشان در طول ده سال اشاره خواهیم کرد.

نقد و بررسى مقاله امام حسن(ع) از دائره المعارف اسلام

اخبار و روايات مربوط به امام حسن مجتبى عليه السّلام در منابع تاريخى از دو سوى آماج تحريف و دست‌اندازى دشمنان واقع شده است: از يك سوى، به دليل رويارويى با امويان، آن حضرت پيوسته كانون بغض و كينۀ آنان، به‌ويژه مروانيان، بوده است. پس از تحميل صلح بر حضرت عليه السّلام و كنار رفتن از صحنۀ قدرت، امويان خود را در عرصۀ سياست بى‌رقيب ديدند و كوشيدند به انحاى گوناگون تبليغات وسيعى بر ضد آن حضرت به راه اندازند تا در صحنۀ معنوى و مذهبى نيز وى را از چشم مردم بيندازند.

مصالحه امام حسن بر اساس شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید

حیات سیاسی امام حسن(ع)، به ویژه مصالحه آن حضرت با معاویه که براساس اندیشه های اعتقادی شیعه از مشروعیت سیاسی بی بهره بود، از دیرباز مایه گفت و گوهای بسیاری چه از جهت چرایی شکل گیری و چه از حیث چگونگی آن بوده است. در این نوشتار، این مقوله براساس دیدگاه ابن ابی الحدید در کتاب شرح نهج البلاغه، پی گرفته و نشان داده شده که از منظر او، به عنوان نویسنده ای با گرایشات سنی معتزلی، جریان مصالحه آن حضرت، تابع چه عوامل و زمینه هایی پدید آمده و در نهایت به چه فرجامی انجامیده است؟

شخصيت سازي و شخصيت سوزي

نوشته شده توسط محمدرضا هدايت پناه
قال رسول اللَّه (ص): الحسن و الحسین امامان قاما او قعدا. ابومحمد حسن بن على بن ابى طالب (علیهماالسلام) امام دوم شیعیان
ویژه نامه های سخن تاریخ
پیامبر اعظم(ص)
امام علی (ع)
عید غدیر خم
حضرت فاطمه زهرا(س)
امام حسن مجتبی (ع)
ماه محرم
امام صادق (ع)
امام کاظم (ع)
امام رضا (ع)
امام جواد (ع)
امام هادی (ع)
امام عسگری (ع)
امام مهدی(عج)
روز تاریخ